Niezależnie od tego, jak bardzo o siebie dbamy – prędzej czy później na twarzy pojawią się pierwsze zmarszczki. A my wcale nie musimy się z nimi pogodzić. Jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej jest zabieg z użyciem toksyny botulinowej.
Czym jest toksyna botulinowa i w jakim celu się ją stosuje?
Toksyna botulinowa jest szeroko stosowanym preparatem w dermatologii estetycznej. To prosta niechirurgiczna metoda wygładzania uciążliwych i głębokich zmarszczek. Wstrzyknięcie odpowiednich, niewielkich dawek preparatu likwiduje i zapobiega zmarszczkom mimicznym wywołanym prze kurczenie się mięśni twarzy.
Toksyna botulinowa jest naturalną toksyną działającą poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwowymi a unerwianymi przez nie mięśniami. Niewielka ilość preparatu podawana do mięśnia powoduje jego rozluźnienie, czego efektem jest wygładzenie zmarszczek. Dzięki neutralizacji mięśnie „wyłączają się” na okres od 6 do 8 miesięcy. W tym czasie skóra odpoczywa, a mięsień „oducza” się skurczu, co daje naturalny i wypoczęty wygląd.
Na jakie obszary twarzy i ciała polecana jest toksyna botulinowa ?
Za powstawanie zmarszczek odpowiada nadmierna aktywność mięśni danej okolicy twarzy. Toksyna botulinowa to prosta metoda wygładzania uciążliwych i głębokich zmarszczek. Stosowana jest najczęściej w obszarze między brwiami, poprzecznych czoła, wokół oczu („kurze łapki”), powiek dolnych, okolic ust i brody.
Toksyna botulinowa wykorzystywana jest również w leczeniu nadmiernej potliwości – jest ona bezpośrednio wstrzykiwana w obszar pach lub w inne problematyczne miejsce. Powstrzymuje działanie nerwów, które połączone są z gruczołami wydzielania zewnętrznego. W efekcie proces pocenia zostaje zahamowany.
Jak wygląda zabieg z użyciem toksyny botulinowej?
W zależności od obszaru na którym będzie stosowana kuracja, procedura trwa od 10 do 20 minut i polega na wstrzyknięciu preparatu w newralgiczne miejsca. Pacjenci mogą odczuwać minimalny dyskomfort związany z zastrzykami igłą. Zaletą tej metody jest mała inwazyjność i możliwość powrotu do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu.
Zabieg na ogół nie pozostawia śladów. Mogą zdarzyć się lekkie zaczerwienienia, które zwykle ustępują po około godzinie. Po zabiegu można wrócić do pracy i codziennej aktywności. Tuż po zabiegu powinno się zadbać o ograniczenie ruchów mięśni graniczących z tymi, w które preparat był wstrzykiwany.
Kiedy można spodziewać się efektów zabiegu z użyciem toksyny botulinowej?
Pierwsze efekty widoczne są już po 2-3 dniach i utrzymują się od 4 do 6 miesięcy. Po tym okresie zalecane jest powtórzenie terapii w celu podtrzymania efektu.
Czy zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest bezpieczny?
Toksyna botulinowa jest substancją sprawdzoną w licznych procedurach, a metoda spłycania zmarszczek wykorzystująca toksynę botulinową typu A należy do najbezpieczniejszych. Działa bowiem wyłącznie czasowo, a dodatkowo wykorzystuje się niewielkie ilości preparatu.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej?
Wśród przeciwwskazań do stosowania toksyny botulinowej znajdują się m.in. zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona), nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie), zaburzenia krzepnięcia, stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryny), miejscowe infekcje skóry, ciąża i okres laktacji.
Przed zabiegiem należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach farmakologicznych bądź lekach.