Liposukcja

Zalegająca tkanka tłuszczowa oporna na działanie diety i regularne ćwiczenia to problem, z którym boryka się wiele osób. Sposobów na pozbycie się kompleksu jest wiele – zarówno tych nieinwazyjnych, jak i inwazyjnych. Najpopularniejszą inwazyjną metodą walki z lokalnie nagromadzoną tkanką tłuszczową jest zabieg liposukcji.

Czym jest liposukcja?

Liposukcja określana również jako „odsysanie tłuszczu” jest operacją polegającą na trwałym usunięciu zalegającej tkanki tłuszczowej z problematycznych obszarów ciała – najczęściej brzucha, ud, pośladków. Należy podkreślić, że liposukcja nie jest sposobem odchudzania, a zabiegiem modelującym sylwetkę. Zabieg nie zlikwiduje cellulitu ani zwiotczałej i zwisającej skóry.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg liposukcji?

Idealnym kandydatem do przeprowadzenia zabiegu liposukcji jest osoba zdrowa fizycznie o prawidłowej wadze, jednak posiadająca w niektórych obszarach ciała nadmiar tkanki tłuszczowej, która nie poddaje się regularnym ćwiczeniom ani diecie. Najlepsze rezultaty można uzyskać u Pacjentów młodszych o sprężystej elastycznej skórze. U osób starszych o obniżonej elastyczności skóry efekty mogą nie być tak spektakularne – Pacjenci poddający się operacji powinni mieć tego świadomość.

Jak wygląda zabieg liposukcji?

Zabieg polega na wprowadzeniu przez małe nacięcia skórne specjalnych kaniul, którymi następnie odessany zostaje tłuszcz. Zabieg przeprowadzany jest w możliwie najkrótszym czasie. Podczas zabiegu nie zostają uszkodzone struktury stałe (takie jak naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i tkanka łączna), gdyż mają one większą bezwładność niż tkanka tłuszczowa. Dzięki temu proces gojenia po zabiegu przebiega znacznie szybciej, a krwiaki występują rzadziej. Metoda ta jest delikatna, mało inwazyjna, a równocześnie precyzyjna. Blizny, które pozostają po odessaniu tłuszczu maja długość od 1,5 mm do 2,5 mm i są praktycznie niewidoczne.

Aby nie narażać zdrowia Pacjenta w czasie jednego zabiegu nie odsysa się więcej niż trzech, maksymalnie czterech litrów tłuszczu. Usunięcie większych ilości mogłoby doprowadzić do groźnych powikłań.

Jak wygląda okres rekonwalescencji po zabiegu liposukcji?

Po zabiegu Pacjent odczuwa pewien dyskomfort, ból, wrażenie sztywności, pieczenie lub czasowe zdrętwienie. Możliwy jest również obrzęk oraz krwawienie z nacięć (podczas zabiegu mogą zostać założone na pewien czas dreny zapobiegające gromadzeniu się płynu). Po zabiegu lekarz może przepisać leki przeciwbólowe oraz antybiotyki, aby przeciwdziałać rozwojowi ewentualnej infekcji.

Zaleca się noszenie ubrania uciskowego zazwyczaj przez okres 3 miesięcy, by wspomóc regenerację skóry oraz kontrolować obrzęk. Szwy usuwane są około 8-10 dnia po zabiegu. Większość obrzęków oraz zasinień ustępuje do trzech tygodni (delikatny obrzęk może utrzymywać się przez ponad sześć – siedem tygodni). Pacjenci, by zapobiec powstawaniu zakrzepów w nogach, powinni zacząć spacerować tak wcześnie, jak to tylko możliwe, w zależności od zaleceń lekarza.

Po jakim czasie efekty liposukcji stają się widoczne?

Już po około tygodniu od zabiegu można zaobserwować znaczną różnicę w wyglądzie ciała. Efekt będzie natomiast jeszcze lepiej widoczny po ustąpieniu obrzęku, po około 4-6 tygodniach. Pacjent powinien pamiętać, że utrzymanie efektu jest związane z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Co dodatkowo warto wiedzieć?

Czas zabiegu:
1-2 h

Czas pobytu w klinice:
1 dzień

Znieczulenie:
ogólne