Korekta uszu

Odstające uszy to jeden z najczęściej wymienianych kompleksów podczas konsultacji w klinikach chirurgii plastycznej. Równocześnie jest to defekt, którego stosunkowo szybko i łatwo możemy się pozbyć.

Na czym polega zabieg korekty uszu?

Korekta odstających uszu jest stosunkowo krótkim – maksymalnie godzinnym – zabiegiem chirurgicznym. Polega na wykonaniu odpowiedniego nacięcia tuż za małżowiną uszną w celu odsłonięcia chrząstki, która następnie jest odpowiednio modelowana – od przodu powinna być półokrągła i bez śladów zagięć, dzięki czemu ucho nie będzie budziło podejrzeń o zabieg korekcyjny. Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Podczas operacji za uchem w miejscu nacięcia zakłada się szwy niewchłanialne i opatrunek na 7 dni. Po tym okresie ściąga się szwy. Efekt jest trwały i pozostaje na całe życie.

Po zabiegu Pacjent może opuścić klinikę po około 2 godzinach.

Jakie są zalecenia pooperacyjne?

Przez okres 2 miesięcy (również w nocy) należy nosić specjalną opaskę uciskową. Przez kilka tygodni należy ograniczyć aktywność fizyczną, przez 2 miesiące nie zaleca się korzystania z basenu, sauny czy solarium.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Najczęstszym wskazaniem do zabiegu jest korekta odstających małżowin usznych. Zabieg ten często przeprowadzany jest nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci.

Aby zakwalifikować się do operacji niezbędny jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki podstawowych badań.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu korekty uszu jest ciąża, a także niewyrównana cukrzyca, stosowanie leków rozrzedzających krew oraz aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe.

Co dodatkowo warto wiedzieć?

Czas zabiegu:
1 h

Rekonwalescencja:
1-6 tygodni

Znieczulenie:
miejscowe