Ginekomastia i powiększone piersi będące jej następstwem są jednym z najbardziej krępujących męskich problemów. Bardzo często towarzyszy okresowi dojrzewania, często jest związana z działaniem hormonów, ale czasami może być również objawem poważnej choroby.
Czym jest ginekomastia?
Ginekomastia jest problemem klinicznym dotyczącym mężczyzn. Opisuje się ją jako nadmierny przerost gruczołu piersiowego (przerost tkanki gruczołowej). Ginekomastia może pojawić się w każdym wieku i może mieć podłoże dziedziczne. Pojawieniu się ginekomastii może sprzyjać marskość wątroby, przyjmowanie środków anabolicznych, a nawet charakter wykonywanej pracy. Jej wystąpienie zależne jest także od czynników hormonalnych, środowiskowych, metabolicznych, a także od diety i stylu życia. Najczęściej występuje w okresie dojrzewania i zwykle zanika samoistnie. Nie jest to jednak regułą – ginekomastia może pojawić się w dowolnym okresie życia mężczyzny i dotyczy jednej lub obu piersi.
Wyróżnia się trzy rodzaje ginekomastii:
- Gruczołowa – powstała w wyniku przerostu gruczołu sutkowego,
- tłuszczowa (pseudoginekomastia) – powstała w wyniku nagromadzenia się tkanki tłuszczowej nad gruczołem piersiowym, może być dziedziczna,
- gruczołowo–tłuszczowa – powstała w wyniku nadmiaru tkanki gruczołowej i tłuszczowej.
Jak wygląda zabieg ginekomastii?
Gruczoł piersiowy w ginekomastii zbudowany jest z tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Postępowanie chirurgiczne uzależnione jest od przewagi jednej z nich. W przypadku ginekomastii tłuszczowej wystarczy usunąć nadmiar tkanki poprzez jej odessanie. Jednak gdy przeważa tkanka gruczołowa zabieg powinien polegać na chirurgicznym usunięciu całego gruczołu.
Obecnie dzięki rozwojowi chirurgii estetycznej, zabieg chirurgicznego leczenia ginekomastii polega w na odessaniu tkanki tłuszczowej – specjalną kaniulę wprowadza się najczęściej z cięcia w fałdzie podpiersiowym. Gdy po zastosowaniu liposukcji nadal wyczuwalne jest pod otoczką zgrubienie stanowiące tkankę gruczołową to zabieg poszerza się o jego wycięcie. Wykonuję się wówczas cięcie w fałdzie podpiersiowym, pod pachą lub na granicy otoczki i skóry jej otaczającej, następnie usuwa nadmiernie rozrośnięty gruczoł. W przypadku dużych i obwisłych piersi zachodzi konieczność wycięcia nadmiaru skóry i przesunięcie otoczki sutkowej ku górze. Tę plastykę wykonuje się niezwykle rzadko, gdyż najczęściej podczas liposukcji skóra ulega znacznemu obkurczeniu poprzez pobudzenie jej włókien elastycznych.
Jakie są zalecenia pooperacyjne?
Niezależnie od techniki zabiegu – wycięcia gruczołu czy odessania tkanki tłuszczowej – przez kilka dni odczuwalny jest pewnego rodzaju dyskomfort. Dla wyeliminowania dolegliwości bólowych lekarz przepisuje leki przeciwbólowe. Przez pewien czas po zabiegu Pacjenci są opuchnięci i mogą mieć widoczne siniaki. Przez około 1,5 miesiąca należy nosić specjalny pas uciskający – zarówno w dzień, jak i w nocy. Przez okres 2 miesięcy nie należy korzystać z basenu, solarium i sauny.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu ginekomastii?
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia oraz prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Konieczne jest wykonanie badania czasu krwawienia i krzepnięcia krwi, morfologii, badania USG, należy się również skonsultować z endokrynologiem.
Wśród przeciwwskazań znajdują się m.in. nieregulowana cukrzyca, ropne stany zapalne skóry operowanych okolic oraz skazy krwotoczne.
Co dodatkowo warto wiedzieć?
Czas zabiegu:
po konsultacji z lekarzem
Czas pobytu w klinice:
1 dzień
Rekonwalescencja:
1-2 tygodnie
Znieczulenie:
miejscowe
Cena:
sprawdź w cenniku