Plastyka powiek

Już po 25-tym roku życia w organizmie ludzkim zmniejsza się ilość włókien kolagenowych odpowiadających za jędrność i sprężystość skóry. Efekty najszybciej można zauważyć w miejscach, gdzie skóra jest najcieńsza. Mowa oczywiście o powiekach. Słabnące mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi i powodujące opadanie powiek potęgują nieestetyczny problem. Z pomocą przychodzi zabieg plastyki powiek.

Na czym polega zabieg plastyki powiek?

Podczas zabiegu, poprzez nacięcie w naturalnej mimicznej zmarszczce i fałdach skórnych, usuwany jest nadmiar skóry. Dzięki nacięciu górna część powieki zostaje znacznie pogłębiona. Rana zostaje zszyta cienkimi szwami i oklejona specjalnymi plastrami. Technika zabiegu dobierana jest indywidualnie dla każdego Pacjenta. W większości przypadków korekta powiek wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu nie jest wymagana hospitalizacja – Pacjenci jeszcze tego samego dnia mogą wrócić do domu.

Jakie efekty można uzyskać?

Efekty plastyki powiek są stałe. Po operacji twarz zyskuje młody i pogodny wygląd, poprawia się pole widzenia, które dotychczas było przysłonięte nadmiarem skóry. Zabieg poprawia wygląd powiek, dzięki czemu twarz wygląda na wypoczętą, wyeksponowane zostają oczy.

Kto jest odpowiednim kandydatem do wykonania plastyki powiek?

Kandydatami do operacji powiek mogą być zarówno kobiety jak i mężczyźni. Efekty przeprowadzonej operacji są tym lepsze im szybciej zareagujemy na pierwsze objawy problemu. Blepharoplastyka może być wykonywana jako oddzielny zabieg bądź też w połączeniu z zabiegami takimi jak lifting twarzy. Często podczas jednej sesji operacyjnej wykonuje się plastykę powiek górnych i dolnych. Jak każda operacja plastyczna – plastyka powiek wymaga konsultacji lekarskiej w zakresie kwalifikacji do zabiegu.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia Pacjenta. Na kilka dni przed operacją należy odstawić leki przeciwbólowe zawierające kwas acetylosalicylowy (m.in. aspirynę), ponieważ wydłużają one czas krzepnięcia krwi, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań – nadmiernego krwawienia czy wydłużonego gojenie ran. Przed zabiegiem zaleca się przyjmowanie witaminy C.

Jak wygląda okres rekonwalescencji po zabiegu plastyki powiek?

Następstwem operacji powiek jest obrzęk i zasinienie. Może pojawić się również niewielki ból związany z dyskomfortem po zabiegu, który można wyciszyć doustnymi lekami przeciwbólowymi. W profilaktyce przeciw powstawaniu obrzęków i zasinień warto używać chłodzące okłady. Przez okres około tygodnia zaleca się również unikanie wysiłku fizycznego.

Opuchlizna i siniaki mogą utrzymywać się przez okres 1-2 tygodni po zabiegu. W tym czasie ze względu na nadwrażliwość spojówek na warunki atmosferyczne takie jak wiatr i słońce zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Zgodnie z zaleceniami chirurga – szwy usuwa się około 7 doby po zabiegu. Przez co najmniej kilka tygodni Pacjent powinien smarować blizny preparatami, które powodują ich spłaszczanie oraz rozjaśnienie. Większość Pacjentów powraca do codziennych aktywności w ciągu 7 dni po zabiegu.

Co dodatkowo warto wiedzieć?

Czas zabiegu:
do 1 h

Rekonwalescencja:
1-2 tygodnie

Znieczulenie:
miejscowe