Leczenie nadpotliwości

Toksyna botulinowa jest wykorzystywany nie tylko do usuwania zmarszczek, ale również w leczeniu nadmiernej potliwości. Bezpośrednio wstrzyknięta w obszar pach lub w inne problematyczne miejsce powstrzymuje działanie nerwów połączonych z gruczołami wydzielania zewnętrznego. W efekcie wydzielanie potu zostaje zahamowane.

Jak wygląda zabieg leczenia nadpotliwości przy pomocy toksyny botulinowej?

W zależności od obszaru, w którym przeprowadzona ma zostać kuracja, procedura trwa zazwyczaj od 10 do 20 minut. Ten krótki zabieg polega na kilku drobnych wstrzyknięciach, zazwyczaj nie wymaga znieczulenia. U Pacjentów może wystąpić pewny minimalny dyskomfort związany z zastrzykami igłą. Zaletą tej metody jest mała inwazyjność i możliwość powrotu do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu.

Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach i zazwyczaj utrzymują się od 4 do 6 miesięcy. Po tym okresie zalecane jest powtórzenie terapii w celu podtrzymania efektu.

Jak postępować po zabiegu leczenia nadpotliwości przy pomocy toksyny botulinowej?

Zabieg na ogół nie pozostawia śladów, może zdarzyć się lekkie zaczerwienienie, które zwykle ustępuje po około godzinie. Po zabiegu można wrócić do pracy i codziennej aktywności. Tuż po zabiegu powinno się zadbać o ograniczenie ruchów mięśni graniczących z tymi, w które wstrzykiwany był preparat.

Czy zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są bezpieczne?

Toksyna botulinowa jest substancją sprawdzoną w licznych procedurach, a metody spłycania zmarszczek czy leczenia nadpotliwości wykorzystująca toksynę botulinową typu A należą do najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych. Toksyna botulinowa działa czasowo, a podczas zabiegu wykorzystuje się niewielkie ilości preparatu. Tak więc zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są całkowicie bezpieczne.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej?

Wśród przeciwwskazań do stosowania toksyny botulinowej znajdują się m.in. zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona), nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie), zaburzenia krzepnięcia, stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryny), miejscowe infekcje skóry, ciąża i okres laktacji.

Przed zabiegiem należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach farmakologicznych bądź lekach.