Ginekomastia – wstydliwy problem mężczyzn

Ginekomastia i powiększone piersi będące jej następstwem są jednym z najbardziej krępujących męskich problemów. Choć nie jest to choroba zagrażająca zdrowiu mężczyzny to jednak często wskazuje na zaburzenia hormonalne i może negatywnie wpływać na psychikę obniżając poczucie wartości i pewności siebie. O to, w jaki sposób można pozbyć się tego estetycznego problemu zapytaliśmy naszego specjalistę – chirurga plastyka dra n. med. Krzysztofa Pioruna.

Podejdź do problemu zadaniowo

Aby zastosować optymalny sposób leczenia lekarz musi dotrzeć do źródła problemu i postawić trafną diagnozę. Przyczyn ginekomastii może być wiele, a dolegliwość ta dotyka mężczyzn w bardzo różnym wieku, dlatego mimo tego, że rozmowa na temat dolegliwości może być dla niektórych Pacjentów krepująca należy szczerze i możliwie wyczerpująco odpowiadać na pytania lekarza w trakcie wywiadu – mówi dr Krzysztof Piorun.

Przyczyny powstawania

Powiększanie się piersi u mężczyzn może być spowodowane zaburzeniem równowagi między poziomem androgenów i estrogenów, np. przez przyjmowanie środków dopingowych, zawierających androgeny czy nadmierne spożywanie piwa i innych składników pokarmowych o działaniu estrogennym. Często przyczyną jest również zwiększenie ilości kobiecego hormonu – estradiolu w stosunku do męskiego testosteronu, a także innymi chorobami jak marskość czy rak wątroby, a także nadczynność tarczycy.

U mężczyzn występuje również tzw. pseudoginekomastią czyli ginekomastia tłuszczowa, która pojawia się u mężczyzn z otyłością, kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach piersi.

Mamy na to sposób

W zależności od przyczyny powstania ginekomastii dobieramy różne metody jej leczenia. Jeśli powstała ona jako efekt uboczny innej choroby jak np. nowotworu czy marskości wątroby zaczynamy od wyleczenia tego schorzenia. Bywa, że główną przyczyną jej powstania jest zażywanie leków, wtedy zalecamy jak najszybsze ich odstawienie bądź́ zastąpienie bezpiecznymi odpowiednikami. Jeśli źródło problemu tkwi w zaburzeniach hormonalnych – możemy je leczyć stosując testosteron lub przyjmując leki, które zahamują aktywność estrogenów.

Jeśli mamy do czynienia z ginekomastią tłuszczową, która nie znika mimo wdrożonej diety i ćwiczeń, ginekomastią samoistną, czyli przetrwałą z okresu dojrzewania czy też ginekomastią, wywołaną innymi chorobami, których wyleczenie nie przyniosło zadowalających rezultatów zewnętrznych w postaci unormowania wyglądu gruczołów piersiowych – można skorzystać́ z leczenia chirurgicznego.

Zabieg korekcji ginekomastii przeprowadza się na ogół po podaniu znieczulenia ogólnego i polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, gruczołowej, a czasami również namiaru skóry oraz odtworzeniu prawidłowego wyglądu klatki piersiowej. Efekty operacji przywracają nie tylko właściwe proporcje męskiej sylwetki, ale też utraconą pewność siebie i właściwą samoocenę – podkreśla dr Krzysztof Piorun.