Żylaki kończyn dolnych

Żylaki to problem, który dotyczy stosunkowo wielu osób. Niestety nie wszystkie można usunąć metodami niechirurgicznymi – np. przy pomocy lasera czy skleroterapii. Czasami konieczna może okazać się miniflebektomia.

Na czym polega zabieg miniflebektomii?

Miniflebektomia jest rodzajem chirurgicznego usunięcia zmienionych chorobowo żył. Stosuje się ją, by zminimalizować uraz i uzyskać dobry efekt kosmetyczny. Wykonywana jest u chorych, u których nie można zastosować skleroterapii oraz jako uzupełnienie metod laserowych u Pacjentów z bardzo dużymi żylakami. Miniflebektomia jest zabiegiem mogącym powodować niewielkie blizny.

Jaki jest przebieg zabiegu miniflebektomii?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Wzdłuż zmienionych żył – oznaczonych przed zabiegiem pod kontrolą USG – wykonuje się nakłucia lub drobne nacięcia, poprzez które specjalnymi narzędziami usuwa się niewydolne żyły.

Nacięcia najczęściej nie wymagają zamykania szwami chirurgicznymi, w razie potrzeby zakleja się je specjalnymi plastrami zastępującymi szwy lub stosuje się klej tkankowy. Po zabiegu na operowaną nogę zakładana jest pończocha uciskowa.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu chirurgicznego usuwania żylaków?

Obecnie powszechnie przyjęte wskazania do operacji obejmują sytuacje, gdy żylaki stopniowo powiększają się pomimo prawidłowego leczenia zachowawczego w postaci leków, kompresjoterapii, zastosowanych ćwiczeń, zmiany stylu życia. Wskazaniem są również żylaki, których wygląd bardzo oszpeca nogi, a także takie, które krwawią lub powodują owrzodzenia kończyn i zmiany troficzne (zanikowe) pod postacią przebarwień w okolicy kostek. Do chirurgicznego usuwania kwalifikują się również żylaki, w których tworzą się zakrzepy żylne będące źródłem materiału zatorowego lub gdy występują bóle w obrębie kończyn dolnych i żylaków oraz uczucie ciężkich nóg.