Usuwanie pajączków i popękanych naczynek

Popękane naczynka na twarzy i widoczne na nogach „pajączki” to dla wielu osób poważne problemy estetyczne, które negatywnie wpływają na samopoczucie. To problem, którego z pewnością nie powinniśmy lekceważyć.

Czym są pękające naczynka?

Pękające naczynka są przypadłością, która może się uwidocznić nie tylko na twarzy (w postaci czerwonych plamek), ale również na nogach, gdzie bywa oznaką niewydolności żył. Gdy na nogach pojawią się czerwone lub sine ślady, należy zgłosić się po poradę do specjalisty od leczenia żył – flebologa. Na konsultacji specjalista zadecyduje czy konieczne jest wdrożenie leczenia.

Co powoduje pękanie naczynek – czy mamy na to wpływ?

Problem ten zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Zwykle ma podłoże genetyczne, ale potęgować tę przypadłość mogą również codzienne nawyki, np. gorące kąpiele i prysznice czy źle przeprowadzana depilacja.

W jaki sposób można usunąć popękane naczynka?

Aby usunąć „pajączki” z twarzy, w tym również duże naczynia żylne (nawet te koloru niebieskiego czy fioletowego), wystarczy prosty i stosunkowo bezbolesny zabieg laserowy. Odpowiednio dobrana energia i długość fali lasera pozwala wybiórczo zamknąć nieestetyczne naczynka bez uszkodzenia otaczającej skóry.

W przypadku „pajączków” na nogach konieczne jest zastosowanie zupełnie innej metody zamykania naczyń żylnych – skleroterapii. Zabieg polega na podaniu do światła chorego naczynia żylnego preparatu chemicznego pod postacią piany, wywołującego reakcję zapalną w świetle żyły, co prowadzi do jej zamknięcia. Przez zamknięte naczynka żylne przestaje przepływać krew, a naczynka przestają być widoczne. Zwykle potrzebne jest kilka zabiegów wykonywanych w odstępach 1-2 tygodniowych. Skleroterapia dedykowana jest naczyniom żylnym mniejszego kalibru, tzw. żyłom siatkowatym czy „pajączkom” żylnym. Gdy problem z żyłami jest poważniejszy, konieczne może być leczenie chirurgiczne.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii?

Konieczna jest konsultacja lekarska przed zabiegiem – może się okazać, że wcześniej trzeba będzie zrobić korekcje przepływu w dużych naczyniach żylnych. Sam zabieg trwa około 20 minut – jest krótki i bezbolesny. Warto wziąć pod uwagę konieczność noszenia po zabiegu specjalnych pończoch uciskowych, nawet przez okres kilku tygodni. Dlatego właśnie jesień czy wczesna wiosna to doskonały moment, aby pozbyć się „pajączków” i dyskretnie ukryć bandaże i opaski uciskowe pod ubraniem.

Czy są jakieś efekty uboczne zabiegu usuwania naczynek?

Laserowe usuwanie naczynek nie jest bolesne, więc odbywa się bez znieczulenia. Po zabiegu możliwy jest powrót do normalnej aktywności. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i nie pozostawia śladów Jeśli naczynko było duże, po zabiegu może pojawić się siniak, obrzęk lub rumień, ale wchłania się on w ciągu kilku godzin. Czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu.