Skleroterapia

Pajączki i widoczne żyłki to nieestetyczny defekt, z którym zmaga się wiele osób – w szczególności kobiet. Pajączki potrafią skutecznie odbierać pewność siebie i sprawić, że nie będziemy chciały eksponować nóg. Nie jest to jednak problem, z którym nie można walczyć.

Czym jest skleroterapia i w jakim celu się ją stosuje?

Skleroterapia jest uznaną na świecie metodą zamykania chorych naczyń żylnych. Metoda ta wykorzystywana jest zwykle do naczyń żylnych mniejszego kalibru, tzw. żył siatkowatych czy pajączków żylnych. Można wyróżnić dwa rodzaje skleroterapii: nowoczesna skleroterapia piankowa i skleroterapia tradycyjna. W chwili obecnej skleroterapia piankowa jest stosowana przez chirurgów-flebologów zdecydowanie częściej.

Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia polega na podaniu do światła chorego naczynia żylnego preparatu chemicznego pod postacią piany. Preparatem tym jest zwykle substancja o nazwie polidokanol (Aethoxysclerol). Substancja wywołuje reakcję zapalną w świetle żyły, co ostatecznie prowadzi do jej zamknięcia. Przez zamknięte naczynka żylne przestaje przepływać krew, w związku z czym te przestają być widoczne, co jest równie istotne pod względem terapeutycznym, jak i estetycznym.

Jak wygląda zabieg skleroterapii?

Procedura trwa zwykle około 15-20 minut. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i zwykle odbywa się bez stosowania dodatkowego znieczulenia. Po zabiegu chirurg bandażuje zaopatrzoną nogę i zakłada na nią specjalną pończochę uciskową, po czym Pacjent zobowiązany jest do 25 minut spaceru. Zwykle jednorazowo nie udaje się zamknąć wszystkich chorych naczyń, w związku z tym skleroterapię wykonuje się w kilku etapach w odstępach 1-2 tygodniowych aż do zaopatrzenia wszystkich chorych naczyń w obrębie kończyny dolnej.

Jakie są zalecenia przed i po zabiegu skleroterapii?

PRZED ZABIEGIEM:

Zabieg może być wykonywany po pełnej konsultacji flebologicznej. Może się okazać, że zanim chirurg zajmie się zamknięciem nieestetycznych naczynek żylnych konieczne będą korekcje przepływu w dużych naczyniach żylnych, takich jak żyła odpiszczelowa wielka czy żyła odstrzałkowa.

PO ZABIEGU:

Istotnym elementem postępowania po zabiegu skleroterapii jest stosowanie zewnętrznego ucisku na kończyny dolne. Są to zwykle bandaże elastyczne w połączeniu z pończochami o odpowiednim stopniu ucisku. Ucisk ten wzmaga i przyśpiesza zamknięcie się żył poddawanych skleroterapii.