Laserowe usuwanie żylaków EVLT

Na czym polega metoda EVLT?

EVLT czyli endovenous laser treatment – wewnątrznaczyniowe laserowe leczenie żylaków jest małoinwazyjną metodą leczenia niewydolności żylnej. Jest alternatywą w stosunku do strippingu (czyli fizycznego usuwania) żył odpiszczelowych i odstrzałkowych. Użycie lasera powoduje bardzo szybki – w stosunku do metod klasycznych – powrót pacjenta do pełnej aktywności. Operacje wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, przewodowym lub w znieczuleniu ogólnym.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju operacji jest niewydolność żyły odpiszczelowej oraz niewydolność żyły odstrzałkowej.

Jakie są zalety laserowego usuwania żylaków?

Użycie lasera powoduje bardzo szybki – w stosunku do metod klasycznych – powrót pacjenta do pełnej aktywności. Ponadto charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, minimalną bolesnością i bardzo niskim ryzykiem powikłań.

Jak wygląda przebieg operacji?

Po oznaczeniu na skórze przebiegu naczyń, pacjent wprowadzany jest na salę operacyjną, gdzie odbywa się operacja. Po dezynfekcji skóry wprowadza się światłowód do żyły i przeprowadza wewnątrz niej, na jej niewydolnym odcinku. Następnie na całej długości operowanej żyły podaje się płyn, którego zadaniem jest znieczulenie oraz pełnienie roli ochronnej (otaczając żyłę w formie płaszcza), nie dopuszczając do przegrzania się tkanek otaczających (nerwów, naczyń, mięśni, skóry.

Po operacji na kończyny stosujemy kompresjoterapię przez 1-2 miesiące.