WARTO WIEDZIEĆ

 

 

1. ZNIECZULENIA- INFORMACJE OGÓLNE- OPIS

2. ZALECENIA PRZED OPERACJĄ- ZNIECZULENIE OGÓLNE

3. ZALECENIA PRZED OPERACJĄ- ZNIECZULENIE MIEJSCOWE

4. NAJLEPSZY CZAS NA USUWANIE PAJĄCZKÓW

5. Informacje Ogólne

6. Informacje o przedpłacie

 
 
 
 

1. ZNIECZULENIA- INFORMACJE OGÓLNE - OPIS

Operacje i bolesne badania przeprowadzane są w znieczuleniu. Za jego wykonanie, jak też utrzymanie podczas zabiegu ważnych dla życia czynności organizmu, odpowiada lekarz anestezjolog. Jego współpraca z wykonującym zabieg lekarzem służy Państwa bezpieczeństwu. Odpowiadając na pytania tej ankiety, przyczyniają się Państwo do zwiększenia swego bezpieczeństwa w czasie operacji. Państwa odpowiedzi pomogą nam wybrać i zaproponować Państwu jeden z niżej przedstawionych sposobów znieczulenia.

Znieczulenie ogólne (narkoza)

znosi świadomość oraz odczuwanie bólu w całym organizmie. Od początku do końca znieczulenia pacjent znajduje się w stanie przypominającym sen. Znieczulenie poprzedzone jest podaniem leku uspakajającego, po czym podany zostaje środek znieczulający. Przy dłużej trwających zabiegach powtarzane są wstrzyknięcia leku do żyły lub podaje się gazowe środki znieczulenia. To znieczulenie wziewne polega na doprowadzeniu tlenu i środka znieczulającego przez maskę obejmującą nos i usta, albo też przez rurkę intubacyjną, którą umieszcza się w tchawicy pacjenta po jego zaśnięciu. Intubacja zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa przy sztucznym oddychaniu i chroni płuca przed następstwami ewentualnych wymiotów. W czasie znieczulenia podawane są też inne leki ( wśród nich nierzadko środki zwiotczające mięśnie) służące ułatwieniu operacji lub bezpieczeństwa pacjenta. Ich resztkowe działanie może powodować osłabienie i złe samopoczucie w okresie wybudzania ze znieczulenia. Zazwyczaj w ciągu pierwszej godziny po znieczuleniu te dolegliwości w pełni ustępują, do tego czasu jednak rurka intubacyjna musi pozostać w tchawicy.

Znieczulenie przewodowe (znieczulenie miejscowe, znieczulenie nerwów)

znosi odczuwanie bólu w okolicy ciała, na której dokonuje się operacji. Niektóre z rodzajów znieczulenia przewodowego poza zniesieniem bólu wywołują przejściowe wyłącznie czynności mięśni. Pacjent w czasie zabiegu pozostaje przytomny, w miarę potrzeby podawane są środki uspakajające. Przykładem takiego znieczulenia jest znieczulenie splotu ramiennego, które wyłącza odczuwanie bólu od barku do palców ręki po jednej stronie. W przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego dąży się do zablokowania nerwów przewodzących ból, z określonych okolic ciała, w miejscu, gdzie wnikają one do kręgosłupa. W tym celu podaje się lek miejscowo znieczulający przez igłę wprowadzoną do kanału kręgosłupa. Nie jest to wbrew obawom wielu pacjentów zabieg bolesny.

Wybór sposobu znieczulenia

Każdy sposób znieczulenia wykazuje określone zalety i jednocześnie nie jest pozbawiony wad. Proponujemy Państwu postępowanie najbardziej odpowiednie dla wykonania przewidywanego zabiegu oraz możliwie jak najmniej obciążające organizm.

Nie ma zabiegu bez ryzyka

Ciężkie, zagrażające życiu powikłania anestezji, jak np. zatrzymanie krążenia, zdarzają się bardzo rzadko nawet u pacjentów z obciążonym stanem zdrowia.

Współczesne znieczulenie ogólne,

dzięki kombinacji różnych środków anestezjologicznych i ich dokładnemu dawkowaniu oraz dzięki prowadzeniu oddechu zastępczego przy pomocy respiratorów pozwala precyzyjnie sterować oddechem, krążeniem i innym ważnymi dla życia funkcjami organizmu, które są przez cały czas znieczulenia na bieżąco monitorowane w celu zapobieżenia możliwym powikłaniom. Wraz z lekarzami operującymi stale kontrolujemy ułożenie pacjenta na stole operacyjnym, tak by uniknąć uszkodzenia nerwów przez ucisk lub naciągnięcie. Znieczulenie miejscowe obciąża organizm w minimalnym stopniu. Wbrew obawom niektórych pacjentów uszkodzenia nerwów podczas znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego są skrajnie rzadkie.

Prosimy przestrzegać zaleceń.

Aby uniknąć zachłyśnięcia (tj. przedostania się wymiocin do dróg oddechowych) należy: 6-8 godzin przed operacją pozostawać bez jedzenia i picia, przez 6 godzin przed operacją nie palić papierosów Przed przyjęciem na salę operacyjną prosimy zdjąć i dobrze zabezpieczyć protezy zębowe, szkła kontaktowe, biżuterię, sztuczne włosy. Należy usunąć makijaż i lakier do paznokci.

Prosimy o dokładne informacje.

Jak przy każdym zabiegu lekarskim tak i przy znieczuleniu obciążenia i ryzyko są w przypadku każdego pacjenta inne. Istotne są zwłaszcza rodzaj i ciężkość schorzeń, zarówno przebytych jak też towarzyszących chorobie podstawowej, ogólny stan zdrowia, poziom życia praz nawyki życiowe. Dla ograniczenia możliwego ryzyka, a zatem dla osiągnięcia maksimum bezpieczeństwa, pomocne są informacje zawarte w Państwa odpowiedziach na poniższe pytania. Tych pytań jest tak wiele, ponieważ chcemy uniknąć nawet niewielkiego lub mało istotnego zagrożenia. W przypadku wątpliwości podczas wypełniania ankiety prosimy skorzystać z pomocy pielęgniarki lub lekarza anestezjologa.

 

 


2. Zalecenia przed operacją
Zabieg operacyjny w znieczuleniu ogólnym

1. Wymagane badania
- Krwi-wykonane w terminie 7 dni przed zabiegiem
- Przeciwciała anty HCV i anty HIV
- Morfologia
- Czas K-K, INR
- Grupa krwi
- Glikemia-poziom cukru
- Jonogram
- TSH
- Mocznik, kreatynina u pacjentów powyżej 50 roku życia
- EKG-powyżej 40 roku życia (ważne ok. 1 miesiąca)
- USG piersi (jeśli dotyczy zabieg piersi) – badanie ważne ok. 6 miesięcy
2. W dniu zabiegu pacjent musi być bezwzględnie zdrowy również bez objawów przeziębienia, kataru i bólu gardła czy gorączki.
3. W dniu zabiegu dopuszcza się przyjęcie śniadania do godz. 8.00, pod postacią lekkiego pieczywa, nabiału z wyjątkiem żółtego sera i nabiału wzbogaconego owocami, zaleca się spożycie płynów max. do godz. 9.00 w ilości ok 0,5 litra, za wyjątkiem soków owocowych, herbaty owocowej w tym również z cytryną oraz napoi gazowanych.
4. W okresie 2 tygodni przed zabiegiem obowiązuje zakaz przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, gdyż mają niekorzystny wpływ na układ krzepnięcia krwi.
5. W okresie min. 2 tygodni przed zabiegiem korzystnie jest zażywanie dużych dawek witaminy C (1000mg/dziennie) oraz Rutinoscorbin 2x1 tab. (rano i wieczorem).
6. W okresie 24 godziny przed zabiegiem obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i palenia tytoniu.
7. Do zabiegu proszę zabrać ze sobą: piżamę (min. 2 komplety); kapcie; przybory toaletowe; dowód osobisty.
8. Pacjentki do zabiegu mogą posiadać żele na paznokciach rąk i nóg w kolorach wyłącznie pastelowych, pacjentka do zabiegu operacyjnego nie powinna posiadać biżuterii w żadnej okolicy ciała, pacjentki do zabiegów w zakresie powiek lub twarzy nie powinny posiadać doczepianych rzęs min. 1 miesiąc przed zabiegiem.3. Zalecenia przed operacją
Zabieg operacyjny w znieczuleniu miejscowym

1. W dniu zabiegu pacjent musi być bezwzględnie zdrowy również bez objawów przeziębienia,kataru i bólu gardła czy gorączki.
2. W dniu zabiegu dopuszcza się przyjęcia posiłków do godz 12:00 pod postacią lekkiego pieczywa, nabiału z wyjątkiem żółtego sera i nabiału wzbogaconego owocami, zaleca się spożywania płynów min. do dwóch godzin przed zabiegiem
3. W okresie 2 tygodni przed zabiegiem obowiązuje zakaz przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, gdyż mają niekorzystny wpływ na układ krzepnięcia krwi.
4. W okresie min. 2 tygodni przed zabiegiem korzystnie jest zażywanie dużych dawek witaminy C (1000mg/dziennie) oraz Rutinoscorbin 2x1 tab. (rano i wieczorem).
5. W okresie 24 godziny przed zabiegiem obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i palenia tytoniu.
6. Prosimy o wykonanie badań laboratoryjnych krwi: przeciwciała anty-HCV, morfologia, czas K-K, INR, poziom cukru, jonogram.
7. Pacjentki do zabiegu mogą posiadać żele na paznokciach rąk i nóg w kolorach wyłącznie pastelowych, pacjentki do zabiegu operacyjnego nie powinna posiadać biżuterii w żadnej okolicy ciała, pacjentki do
zabiegów w zakresie powiek lub twarzy nie powinny posiadać doczepianych rzęs min. 1 miesiąc przed zabiegiem.

 
 

4. Najlepszy czas na usuwanie pajączków

Popękane naczynka na twarzy i widoczne na nogach tzw. pajączki to dla wielu osób poważne problemy estetyczne, które negatywnie wpływają na samopoczucie. O tym, jak się ich pozbyć i kiedy zdecydować się na zabieg, mówi dr Zbigniew Grzybowski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu:

"Popękane naczynka to problem, który dotyka wielu osób, ale często jest lekceważony – czy słusznie?
Pękające naczynka są przypadłością, która może się uwidocznić nie tylko na twarzy, w postaci czerwonych plamek, ale też na nogach, gdzie bywa oznaką niewydolności żył. Gdy na nogach pojawią się takie czerwone lub sine ślady, należy zgłosić się po poradę do specjalisty od leczenia żył, czyli flebologa. Zdecyduje on, czy leczenie jest konieczne.
Co powoduje pękanie naczynek – czy mamy na to wpływ?
Problem ten zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, zwykle ma również podłoże genetyczne, ale potęgować tę przypadłość mogą również codzienne nawyki, np. gorące kąpiele i prysznice czy źle przeprowadzona depilacja.
Czy można usunąć pęknięte naczynka?
Aby usunąć pajączki z twarzy, również duże naczynia żylne nawet do koloru niebieskiego czy fioletowego, wystarczy prosty i stosunkowo bezbolesny zabieg laserowy. Odpowiednio dobrana energia i długość fali lasera pozwala wybiórczo zamknąć nieestetyczne naczynka bez uszkodzenia otaczającej skóry.
Jakie są efekty uboczne takiego zabiegu?
Laserowe usuwanie naczynek nie jest bolesne, więc odbywa się bez znieczulenia, a po zabiegu możliwy jest natychmiastowy powrót do normalnej aktywności. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i nie pozostawia śladów Jeśli naczynko było duże, po zabiegu może pojawić się siniak, obrzęk lub rumień, ale wchłania się on w ciągu kilku godzin. Czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu.
Czy usunięcie pajączków z nóg jest równie proste?
Tutaj konieczne jest zastosowanie zupełnie innej metody zamykania naczyń żylnych – skleroterapii. Zabieg polega na podaniu do światła chorego naczynia żylnego preparatu chemicznego pod postacią piany, wywołującego reakcję zapalną w świetle żyły, co prowadzi do jej zamknięcia. Przez zamknięte naczynka żylne przestaje przepływać krew, a naczynka przestają być widoczne. Zwykle potrzebne jest kilka zabiegów - wykonywanych w odstępach 1-2 tygodniowych. Skleroterapia dedykowana jest naczyniom żylnym mniejszego kalibru, tzw. żyłom siatkowatym czy pajączkom żylnym. Gdy problem z żyłami jest poważniejszy, konieczne może być leczenie chirurgiczne.
Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii?
Konieczna jest konsultacja lekarska przed zabiegiem - może się bowiem okazać, że wcześniej trzeba będzie zrobić korekcje przepływu w dużych naczyniach żylnych. Sam zabieg jest krótki, trwa około 20 minut, i bezbolesny. Ponadto warto wziąć pod uwagę konieczność noszenia po zabiegu specjalnych pończoch uciskowych, nawet przez kilka tygodni. Dlatego właśnie jesień czy wczesna wiosna to doskonałym momentem, aby pozbyć się pajączków i dyskretnie ukryć bandaże i opaski uciskowe pod ubraniem, a latem będzie można pochwalić się ładnymi nogami."
 

 

5. Informacje Ogólne

Płatność za zabieg następuje w całości  w dniu przyjęcia gotówką w recepcji lub przelewem na poniżej wskazane konto, pacjent zobowiązany jest przedstawić przy przyjęciu potwierdzenie przelewu.
Cena zabiegu obejmuje zabieg, znieczulenie, pełną obsługę w zakres której wchodzi obsługa lekarska w pierwszej dobie, obsługa pielęgniarska  podczas całego pobytu, wyżywienie, kontrole pooperacyjne, bieliznę – stanik i pas piersiowy, pobyt:  w pierwszej dobie w sali pooperacyjnej, w drugiej dobie w apartamencie.
 
 
 

6. Informacje o przedpłacie:


Pacjent uprzejmie proszony jest o dokonanie przedpłaty w wysokości 10% zaliczki na poczet zabiegu w terminie 30 dni przed planowanym zabiegiem.
Wpłata zaliczki jest jednocześnie potwierdzeniem rezerwacji terminu na wybrany zabieg.

Tytuł przelewu: zaliczka, data operacji, Imię i Nazwisko pacjenta
    Dane do przelewu:
    Klinika Chirurgii Plastycznej dr Andrzej Krajewski
    PKO BP SA ODDZIAŁ W GRYFICACH
    Ul. WOJSKA POLSKIEGO
    72-300 GRYFICE

NUMER RACHUNKU: 28 1020 2821 0000 1402 0114 5770

Nr IBAN: 28 1020 2821 0000 1402 0114 5770
Kod BIC (SWIFT): BPKOP
 
Script logo
kontakt