skleroterapia

Skleroterapia

 

Czym jest skleroterapia ?

Skleroterapia jest uznaną na świecie metodą zamykania chorych naczyń żylnych. Metoda ta wykorzystywana jest zwykle do naczyń żylnych mniejszego kalibru tzw. żył siatkowatych czy pajączków żylnych. Można wydzielić dwa rodzaje skleroterapii: tzw. nowoczesna skleroterapia piankowa i tradycyjna. W chwili obecnej skleroterapia piankowa jest zdecydowanie częściej stosowana przez chirurgów-flebologów.

Na czym polega skleroterapia ?

Skleroterapia polega na podaniu do światła chorego naczynia żylnego preparatu chemicznego pod postacią piany. Preparatem tym jest zwykle substancja o nazwie polidokanol (Aethoxysclerol). Podana do światła naczynia żylnego substancja ta wywołuje reakcję zapalną w świetle żyły co ostatecznie prowadzi do jej zamknięcia. Przez zamknięte naczynka żylne przestaje przepływać krew w związku z czym naczynka te przestają być widoczne co jest równie istotne pod względem terapeutycznym jak i estetycznym.

Jakie są zalecenia przed zabiegiem ?

Zabieg wykonywany może być po wykonaniu pełnej konsultacji flebologicznej. Może się bowiem okazać, że zanim chirurg zajmie się zamknięciem nieestetycznych naczynek żylnych konieczne będą korekcje przepływu w dużych naczyniach żylnych takich jak żyła odpiszczelowa wielka czy żyła odstrzałkowa.

Jak wygląda zabieg ?

Procedura trwa zwykle około 15 – 20 min. Zabieg jest praktycznie niebolesny i zwykle odbywa się bez stosowania dodatkowego znieczulenia. Po zabiegu chirurg bandażuje zaopatrzoną nogę i zakłada na nią pończochę uciskową, po czym pacjent zobowiązany jest do 25 minut spaceru. Zwykle jednorazowo nie udaje się zamknąć wszystkich chorych naczyń. W związku z tym skleroterapię wykonuje się w kilku etapach w odstępach 1 – 2 tygodniowych aż do zaopatrzenia wszystkich chorych naczyń w obrębie kończyny dolnej.

Jakie są zalecenia po zabiegu ?

Istotnym elementem postępowania po zabiegu skleroterapii jest stosowanie zewnętrznego ucisku na kończyny dolne. Są to zwykle bandaże elastyczne w połączeniu z pończochami uciskowymi o odpowiednim stopniu ucisku. Ucisk ten wzmaga i przyśpiesza zamknięcie się żył poddawanych skleroterapii.

Script logo
kontakt