czas na pajączki

Najlepszy czas na usuwanie pajączków

Popękane naczynka na twarzy i widoczne na nogach tzw. pajączki to dla wielu osób poważne problemy estetyczne, które negatywnie wpływają na samopoczucie. O tym, jak się ich pozbyć i kiedy zdecydować się na zabieg, mówi dr Zbigniew Grzybowski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu:

"Popękane naczynka to problem, który dotyka wielu osób, ale często jest lekceważony – czy słusznie?
Pękające naczynka są przypadłością, która może się uwidocznić nie tylko na twarzy, w postaci czerwonych plamek, ale też na nogach, gdzie bywa oznaką niewydolności żył. Gdy na nogach pojawią się takie czerwone lub sine ślady, należy zgłosić się po poradę do specjalisty od leczenia żył, czyli flebologa. Zdecyduje on, czy leczenie jest konieczne.
Co powoduje pękanie naczynek – czy mamy na to wpływ?
Problem ten zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, zwykle ma również podłoże genetyczne, ale potęgować tę przypadłość mogą również codzienne nawyki, np. gorące kąpiele i prysznice czy źle przeprowadzona depilacja.
Czy można usunąć pęknięte naczynka?
Aby usunąć pajączki z twarzy, również duże naczynia żylne nawet do koloru niebieskiego czy fioletowego, wystarczy prosty i stosunkowo bezbolesny zabieg laserowy. Odpowiednio dobrana energia i długość fali lasera pozwala wybiórczo zamknąć nieestetyczne naczynka bez uszkodzenia otaczającej skóry.
Jakie są efekty uboczne takiego zabiegu?
Laserowe usuwanie naczynek nie jest bolesne, więc odbywa się bez znieczulenia, a po zabiegu możliwy jest natychmiastowy powrót do normalnej aktywności. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i nie pozostawia śladów Jeśli naczynko było duże, po zabiegu może pojawić się siniak, obrzęk lub rumień, ale wchłania się on w ciągu kilku godzin. Czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu.
Czy usunięcie pajączków z nóg jest równie proste?
Tutaj konieczne jest zastosowanie zupełnie innej metody zamykania naczyń żylnych – skleroterapii. Zabieg polega na podaniu do światła chorego naczynia żylnego preparatu chemicznego pod postacią piany, wywołującego reakcję zapalną w świetle żyły, co prowadzi do jej zamknięcia. Przez zamknięte naczynka żylne przestaje przepływać krew, a naczynka przestają być widoczne. Zwykle potrzebne jest kilka zabiegów - wykonywanych w odstępach 1-2 tygodniowych. Skleroterapia dedykowana jest naczyniom żylnym mniejszego kalibru, tzw. żyłom siatkowatym czy pajączkom żylnym. Gdy problem z żyłami jest poważniejszy, konieczne może być leczenie chirurgiczne.
Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii?
Konieczna jest konsultacja lekarska przed zabiegiem - może się bowiem okazać, że wcześniej trzeba będzie zrobić korekcje przepływu w dużych naczyniach żylnych. Sam zabieg jest krótki, trwa około 20 minut, i bezbolesny. Ponadto warto wziąć pod uwagę konieczność noszenia po zabiegu specjalnych pończoch uciskowych, nawet przez kilka tygodni. Dlatego właśnie jesień czy wczesna wiosna to doskonałym momentem, aby pozbyć się pajączków i dyskretnie ukryć bandaże i opaski uciskowe pod ubraniem, a latem będzie można pochwalić się ładnymi nogami."
Script logo
kontakt